admin | Date: UTORAK, 2013-03-05, 8:44 PM | Message # 1 |
Generalissimo
Group: Administrators
PORUKA: 1384
Awards: 0
Reputation: 0
Status: Offline
| У марту почиње активна пчеларска сезона и радови на пчелињаку у овом месецу су изузетно значајни за развој пчелињих друштава.
Нај-важнији радови у марту су: - отварање кошнице, први пролећни преглед пчелињих друштава, сужавање гнезда и контрола утопљавајућег материјала ;
- постављање појилице на пчелињаку;
- проширивање пчелињег гнезда;
- утопљавање друштава пластичном фолијом кад цвета џанарика;
- прихрањивање и надражајно прихрањивање;
- третирање пчела противу варое;
- припреме за извлачење сатних основа;
- појава грабежи, и
- остали радови.
Отварање кошнице, први пролећни преглед пчелињих друштава, сужавање гнезда и контрола утопљавајућег материјала У овом периоду се по понашању пчела може много тога закључити: - ако пчеле хитро излећу из кошнице, знак је да је у кошници све
У реду; - ако пчеле тешко излећу из кошнице, или се врзмају и узнемирено тумарају и трчкарају по полетаљци, или на предњем делу кошнице, знак је да нешто није у реду са пчелињим друштвом: или су пчеле остале без матице, или немају хране; - ако се код неких пчелињих дрштава пчеле задржавају ван кошнице, то може бити знак да је такво друштво остало без матице; - ако се деси да у неком пчелињем друштву пчеле не излећу из кошнице за време док пчеле из других кошница излећу, по таквој кошници треба снажније закуцати па ако пчеле из кошнце најпре снажно забрује, а потом се стишају, знак је да је у кошници све у реду и такво друштво треба оставити на миру; - ако се код претходног друштва, после јачег куцања по кошници, снажно брујање и даље настави, знак је да у кошници нешто није у реду. Уколико је у питању недостатак хране у кошници, то се познаје по томе што, кад се кошница хитро отвори, може се запазити да су се пчеле скупиле на сатоноши, односно да су "избиле" на сатоноше. Додавањем погаче директно на сатоноше постојеће стање у кошници ће се знатно побољшати. Уколико хране у кошници има довољно, па се и поред тога у кошници чује континуирано брујање пчела, треба сачекати топлији дан за детаљнији преглед друштва, а нарочито за проверу да друштво није остало без матице. Сваки пчелар једва чека да отвори кошницу и изврши први пролећни преглед друштва. Тај преглед треба извршити што пре, од- носно, чим временске прилике то дозволе, а то је тада када време мало отопли и када се температура попне на преко +14 °Ц. Делимично се може погледати клубе и на +10 °Ц до +12 °Ц, али се оквири не смеју тада дирати. Овај преглед се може извршити и крајем фебруара, ако су временски услови повољни. У пчелињак се улази са добро припремљеном димилицом, у коју се ставља труло суво меко дрво, трула врба и др., памучне крпе и слично. Прво се на лето убаце 2 до 3 млаза дима, а затим се причека 1,5-2 минута, отвори се поклопна даска на плодишту (горњем наставку) и поново удувају 2-3 млаза дима преко оквира - сатоноша. При првом прегледу пчелињег друштва (на преко +14 °Ц у хладу), у рано пролеће, битно је утврдити да ли је у друштву присутна матица.
Матица се нипошто не тражи, већ се њено присуство утврђује по леглу: ако има отвореног легла на оквиру из средине гнезда, матица је ту; ако је легло компактно (није раштркано) матица је квалитетна. Ако нема легла, то још увек не значи да нема матице. Кад знатно отопли (преко +17 °Ц) извршиће се детаљан преглед пчелињег друштва, а дотле, ставити један контролни оквир са јајима из другог друштва у средину легла, на коме ћe се појавити матичњаци ако нема матице у друштву. При првом прегледу пчелињег друштва утврђује се јачина друштва: - ако пчеле густо поседују (заузимају) 7-8 улица, друштво је јако; - ако пчеле густо поседују 5-6 улица, друштво је средње; - ако пчеле густо поседују 4 и мање улица, друштво је слабо.
Треба знати: - да јако друштво храни пчелара; - да средње друштво храни себе; - да слабо друштво храни пчелар. При првом прегледу кошница врши се контрола утопљавајућег материјала. Замени се евентуално влажан утопљавајући материјал, и води се рачуна да је кошница заиста добро утопљена. При првом прегледу пчела почетком марта врши се сужавање гнезда (скраћивање), чиме се обезбеђују услови за бољи и бржи развој друштва. Сужавање гнезда се врши тако што се ујутро уочи број улица запоседнутих пчелама, па се касније, кад мало отопли, изврши сужавање гнезда на следећи начин: ако је било 8 улица, гнездо се сузи на 7 окквира; ако је било 7 улица, гнездо се сузи на 6 оквира. Сужавање гнезда врши се преградним даскама. Утопљавање се врши лево и десно од гнезда, и одозго, новином. Код суженог гнезда повећава се количина легла, јер пчеле покри- вају оквире и тиме обезбеђују потребну топлоту за развој легла. Сужавање гнезда је важно само у почетку пролећа, када је време прохладно и нестабилно. Иначе, познато је да пчелиње друштво коме није сужено гнездо, и које није добро утопљено почетком марта, троши 2,5-3 пута више хране од пчелињег друштва са суженим гнездом и добро утопљеним. Сужено и добро утопљено гнездо пчелињег друштва утицаће на бржи развој тог друштва, тако да ћe кад процвета џанарика, крајем марта, бити потребно проширити гнездо додавањем извученог caћa, а ускоро, у воћној паши, кад знатно отопли, и додавањем сатних основа. Вишак оквира, нарочито са медом без пчела, може се ставити иза преградне даске. Пчеле ћe, чим отопли, сав мед са тих оквира пренети у плодиште, под условом да могу да пролазе испод преградне даске. Све што се запази при овом првом прегледу друштва треба за- бележити а затим, у зависности од услова, отклањати уочене не- достатке. Након 7 до 10 дана, односно када се температура попне на преко +17 °Ц, следи велики пролећни преглед друштва, када се пчелиње друштво може детаљније прегледати, а уочени недостаци одмах откло- нити. Тада се процењује квалитет матице по леглу. Лоша је она матица која мало леже јаја и чије легло није компактно. Такву матицу треба што пре одстранити а друштво спојити са јачим друштвом.
Такође, тада се утврђује стање резервне хране у кошници. Уколико пчелиње друштво тада нема 8-10 кг меда, односно 6-8 оквира са медним венцем, мора се хитно приступити прихрањивању друштва. Код чишћења подњаче уколико има доста мртвих пчела, препоручује се пчелару да стави у кутију од шибице мртве пчеле и да изврши преглед истих код специјализоване ветеринарске установе.
Постављање појилице на пчелињаку Са развојем легла све су веће потребе пчелињег друштва за водом и због тога у ово доба године треба обавезно обезбедити пчелама водена пчелињаку. Уколико се то не учини, оне ћe саме потражити воду по потоцима и барама, и то за њих може бити додатан напор, а и посебна опасност, јер те баре могу бити заражене. Поред тога, ако пчеле оду по воду даље од пчелињака, а у међувремену нагло захлади, могу на путу до кошнице да угину.
Проширивање гнезда и легла кад цвета џанарика Крајем марта, кад цвета џанарика, која је по количини полена и нектара изузетно важна биљка, унос полена у кошницу је обилан, толико обилан да се лево и десно од легла (тада је у кошници око 3 оквира легла) налази по један оквир са поленом. С обзиром да у том периоду још увек нема довољно пчела да припреме матици нове ћелије за полагање јаја, и с обзиром да матица неће моћи да "прескочи" оквире са поленом, она ћe бити практично блокирана све до појаве нових младих пчела. Да се то не би десило, односно да матица не би губила време у полагању јаја, врши се тако звано мало проширење гнезда и легла на следећи начин: најпре се са десне стране извади један оквир (празан, а ако нема празног оквира, онда са медом), а онда се од легла помакне оквир са поленом за један оквир, да би се у тако направљени простор између легла и оквира са поленом убацио један оквир са радиличним саћем, у коме се излегло неколико генерација са пчелама, попрскан топлим сирупом. Матица ћe одмах у такав оквир положити јаја. Кроз неколико дана (5-7) исти поступак се понови са леве стране легла.
Тада се може поступити на следећи начин: пчелињем друштву додаје се по један оквир са извученим старијим саћем одмах до легла (између легла и оквира са прахом), а код изузетно јаких друштава могу се тада додати и два оквира са извученим старијим саћем. Нешто доц- није, кад настану топлији дани и јача (воћна) паша, додавање оквира са изграђеним старијим саћем (а код јачих друштава то могу бити и оквири са воштаним сатним основама) врши се недељно, све док се плодиште не испуни саћем. Утопљавање пчелињих друштава пластичном фолијом
Све већи број пчелара практикује да чим цвета џанарика утопли пчелиња друштва стављањем пластичне фолије директно преко са- тоноша, чија је димензија равна спољним мерама кошнице у којој је плодиште. Овим поступком се постижу две ствари: спречава се губљење топлоте из плодишта, која је у ово доба године неопходна за бржи развој легла, и обезбеђује се квалитетна вода пчелама, која јетакође у овом периоду више него потребна пчелама. Заправо, преко ноћи се на фолији кондензује пара из пчелињег друштва и то на целој доњој површини фолије. На централном делу фолије пчеле ћe још у току ноћи покупити кондензоване капи воде за напајање легла и пчела, а у току дана ћe покупити воде и са осталог дела фолије. Ако је ујутру суви круг фолије изнад легла већи, друштво је јаче, ако је испод целе фолије кондензована вода то друштво је слабо и захтева посебан трет- ман. Код јаког друштва не треба се плашити од веће количине конден- зоване воде на фолији, јер ћe се такво друштво лако ослободити евентуално сувишне влаге у кошници преко лета. Иначе, фолија се задржава у друштву скоро до багремове паше.Прихрањивање и надражајно (стимулативно) прихрањивање пчелињих друштава Уколико се процени да у кошници нема довољно резервне хране, обавезно се мора додати шеђерна погача или шећер у кристалу. Увек је боље додати погачу, него шећер у кристалу, мада и шећер у кристалу који је мање ефикасан, може да буде нужна замена за погачу. Количина меда у саћу процењује се по површини која се налази под медом и то тако што се рачуна да 1 дм caћa покривен са једне стране, садржи 150 гр меда, а са обе стране 300 гр меда. У ово време на пчелињаку мора бити обезбеђена вода за пчеле Прихрањивање пчела у марту потребно је вршити не само ради надокнаде резервне хране, већ и због подстицања пчела на бржи развој Надража- јно прихрањивање требало би отпочети већ од 1 марта додавањем оплемењене погаче. У то време могу се скидати поклопци са оквира који имају затвореног меда величине шаке, сваких 7 дана. Од око 20. марта, односно кад је ноћна температура преко +10 °Ц прихрањивање се може вршити сваког другог-трећег дана шећерним сирупом (2:1) све док се не појави интензивна паша. У шећерни сируп обавезно додати витаминске препарате и лек против ноземозе. Често су у ово време топли дани и ноћи, па се може додавати шећерни сируп 3:2 или чак и ређи(1:1).Остали радови: И даље се води рачуна о утопљавајућем материјалу, чистој подњачи и чистом лету, вентилацији кошнице, миру на пчелињаку, припреми прибора, проучавању литературе о пчеларству, и др. Резимирајући све што је већ речено у вези са радовима на пчелињаку у марту месецу, може се најкраће указати на следеће: - Март је право време да се изврши преглед друштава, да се очисти подњача, да се обезбеди погача ради надражајног прихрањивања, да се обрати пажња на плодишни простор да би матица могла несметано да полаже јаја, да се евентуално преконтролише количина варое у друштву, да се процени да ли има ноземозе у кошници, и др; - Март је период почетка пролећног развоја друштва и због тога треба указати на велику улогу састава хране за прихрањивање пчела. Заправо, ако се прихрањивање врши искључиво погачом од шећера, пчелиња заједница ћe бити недовољно способна за унос нектара у главној паши. Храна мора да садржи и шећер и полен; - Пчелиња друштва која су прихрањивана погачом од шећера, без састојака полена, која су претерано третирана разним лековима, која су зимовала у кошницама без довољно свежег ваздуха, која су често узнемиравана и слично, не могу бити спремна за високе приносе меда; - Треба предузимати све потребне мере да друштво успешно пре- броди зиму и треба се борити да старе пчеле што боље и успешније дочекају пролеће, како би оне што више однеговале нове, младе пчеле. По правилу, старе пчеле треба да однегују у пролеће три младе генер- ације пчела.
|
|
| |