admin | Date: PONEDELJAK, 2013-02-11, 3:21 PM | Message # 1 |
Generalissimo
Group: Administrators
PORUKA: 1384
Awards: 0
Reputation: 0
Status: Offline
| VODECE SORTE LESNIKA
Tonda Gentlle delle Langhe
Italijanska sorta, postala odabiranjem iz prirodne populacije leske u oblasti Pijemonta, gde se najviše gaji. Najbolje uspeva u predelima sličnim onim iz kojih vodi poreklo, a to su blago zatalasana podbrđa. Ne podnosi vlažna i maglovita podneblja. Sazreva rano, u drugoj polovini avgusta. Žbun je srednje bujnosti. Sorta je protandrična. Rese se otvaraju od sredine decembra do sredine januara, a ženski cvetovi tokom januara. Samobesplodna je sorta i potrebni su oprašivači. Dobri oprašivači su: Tonda Gentile Romana, Mortarella, Nocchione, Negret, Cosford. Otporna je prema zimskim mrazevima. Vrlo je rodna sorta. Plod je srednje krupan (2,5 g), loptastog do loptasto spljoštenog oblika. Plodovi lako ispadaju iz omotača, imaju tanku ljusku, dosta tvrdu. Randman je od 46 – 48%. Jezgra je sitna (1,2 g) loptasta, boje slonove kosti, čvrsta, aromatična, vrlo kvalitetna, pa je veoma tražena u konditorskoj industriji. Ovo je privredno najznačajnija sorta leske u našoj zemlji.
Tonda Gentile Romana Sorta italijanskog porekla. Najviše se gaji u srednjoj Italiji. Sazreva srednje rano, u prvoj polovini septembra. Žbun je srednje bujnosti. Cveta od sredine januara do sredine februara i homogama je sorta. Samobesplodna je sorta. Dobri oprašivači su: Nocchione, Mortarella, Tonda Gentile delle Langhe, Tonda di Giffoni. Vrlo dobro se prilagođava različitim uslovima sredine. Otporna je na pozne prolećne mrazeve. Plod je srednje krupnoće (2,7 g), okruglastog oblika, tamno braon boje i lako ispada iz omotača. Randman jezgre je od 44 – 46%. Jezgra je sitna (1,2 g), okruglasta, čvrsta, kvalitetna, dobrih organoleptičkih svojstava. Plod je vrlo pogodan za konditorsku industriju. Spada u grupu privredno značajnih sorti leske.
Tonda di Giffoni
Sorta italijanskog porekla, postala odabiranjem iz prirodne populacije leske. Najviše se gaji u provinciji Avelino. Žbun je bujan. Protandrična je do homogama sorta. Samobesplodna je, pa su potrebni oprašivači. Dobro je oprašuju: Nocchione, Mortarella, Tonda Gentile Romana, Tonda Gentile delle Langhe. Plod je srednje krupnoće (2,5 g), okruglastog oblika, tamno braon boje. Randman jezgre je 45 – 47%. Jezgra je sitna (1,2 g), okruglasta, bela, prženjem se lako odvaja od pokožice. Vrlo je pogodna za konditorsku industriju. U toplijim krajevima veoma je rodna i kvalitetna sorta.
Istarski dugi
Sorta postala odabiranjem iz prirodne populacije leske na području Istre. Sazreva srednje rano, u prvoj polovini septembra. Žbun je srednje bujan do bujan i razgranat. Protandrična je i samobesplodna sorta. Dobro je oprašuju: Rimski, Halski džin i Ludolf. Relativno je otporna prema mrazevima. Plod je srednje krupan do krupan (2,8 g), izduženog oblika. Omotač (kupula) je duži od ploda, pa plod ne ispada iz njega i nije pogodan za mehanizovanu berbu. Randman jezgre je oko 43%. Jezgra je sitna (1,2 g), žućkasto bela, aromatična i ukusna. Prženjem se veoma lako odvaja od pokožice. Koristi se za stonu upotrebu i u konditorskoj industriji. Pripada grupi privredno značajnih sorti.
Rimski
Sorta italijanskog porekla. Pripada vrsti Corylus avellana L. Sazreva srednje kasno, sredinom septembra. Žbun je srednje bujan. Stvara mnogo izdanaka. Protoginična je i autoinkompatibilna sorta. Cveta srednje kasno. Cosford dobro oprašuje sortu Rimski, a Rimski je odličan oprašivač za sortu Istarski dugi. Rimski je relativno otporan prema mrazevima. Rađa dobro. Plod je krupan (3 g), kolačast. Plodovi ispadaju iz ovojnice. Ljuska je svetlo smeđa, dosta debela, ali se lako odvaja od jezgre. Randman jezgre je 44 – 45%. Jezgra je sitna do srednje krupna (1,35 g), kolačasta, slatka, ali nije aromatična. Prženjem se odvaja od pokožice. Rimski pripada grupi pratećih sorti.
|
|
| |