Bradavice, zarazne izrasline koje se sastoje od mrtvih ćelija kože, zahvataju samo gornji sloj kože. Imaju grubu površinu i mogu se pojaviti gotovo bilo gde, ali najčešće zahvataju ruke i lice. Bradavica na tabanu izgleda relativno ravno zbog pritiska težine tela. Bradavice se javljaju kada virusi napadnu ćelije kože. Mogu biti ružne, a ponekad i svrbe. Bradavica na tabanu može biti bolna kad hodate, jer je težina tela potiskuje unutra. Većina bradavica nestane i bez lečenja posle 6 meseci do 2 godine.
Prevencija
Virusi koji izazivaju bradavice lako se prenose na vlažnim podovima, pa budite obuveni kada se krećete na javnim mestima – tuševima, kupkama i oko bazena. Dobro obrišite noge i ne koristite tuđe peškire. Ojačajte otpornost na infekcije zdravom ishranom, uzimajte 2-3 čena sirovog belog luka dnevno i namirnice bogate beta karotenom, kao i vitaminima C i E.
Lečenje
Malo je sasvim pouzdanih načina lečenja, ali vredi isprobati neke od njih.
Lekovito bilje
- Premažite bradavicu ujutru i uveče s nekoliko kapi tinkture tuje iili nevena
- Uz spoljašnje lečenje, pijte čaj ili uzimajte tinkturu ehinacee, čička, korena maslačka ili crvene deteline.
Lekovi iz kuhinje
- stavljajte ujutru i uveče na bradavicu limunov sok ili sok iz zdrobljenog belog luka
- naseckajte crni luk i posolite ga, pa ostavite da stoji preko noći. Sokom premažite bradavicu 2 puta dnevno
- svako veče stavite zavoj umočen u jabukovo sirće ili zavoj u koji ste stavili čen belog luka.
Aromaterapija. 2 puta dnevno nanesite ulje limuna, melaleuke, čempresa ili lavande. Pazite da ne dirate bradavicu i da ulje ne dospe na zdravu kožu. Čempresovo ulje izbegavajte tokom prvih 20 nedelja trudnoće.
Homeopatija
- Thuja, u tabletama ili kao krema ili tinktura.