Aktivni kiseonik koji je pronašao široku primenu u kozmetici je gas specifičnog prijatnog mirisa a hemijski alotropska modifikacija kiseonika.
Godinama su se razvijale i sada se koriste mnoge metode primene ozona u terapijske svrhe - objašnjava dr Jasmina Kozarev, dermatolog i alergolog. - Smesa ozona u koncentraciji od pet odsto se koristi za spoljašnju upotrebu, a kao 0,05% rastvor za unutrašnju primenu. Tačna koncentracija ozona u odnosu na kiseonik se određuje posebno prema svakom području koje se tretira. U dermatološkim indikacijama, ozon se primenjuje u vidu ozonirane vode za spoljašnju primenu, kao ozon u vrećicama i kao ozonirano ulje.
Gde se primenjuje Ozonirana voda za spoljašnju upotrebu je našla svoju primenu za dezinfekciju pri hirurškim zahvatima, mada se koristi i za ispiranje rana, opekotina, sporo zarastajućih povreda mekih tkiva i inflamiranih aknoznih promena. Kod ulceroznih promena koje sporo zarastaju na potkolenicama pa nekada i kod gljivičnih infekcija koristi se ozon u vrećicama kojima se oblažu promene, mešavina kiseonika i ozona se pumpa u vrećicu i apsorbuje u telo kroz kožu. Gotovo tradicionalan način lečenja ozonom na Kubi je i primena ozoniranog ulja, gde se ozon dodaje maslinovom ulju, te se kao balzam ili mast koristi za tretman nekih kožnih oboljenja tipa herpesa, akni ili kod hemoroida, uboda pčele, bolesti desni, vulvovaginitisa itd. Postoje podaci da se ozonirano maslinovo ulje koristi za lečenje gastritisa, ulkusa dvanaestopalačnog creva i nekih parazitarnih crevnih infekcija.
Ozonska kupka Ozonske kupke podrazumevaju primenu ozona kroz sapunicu za hidromasažu gde se ozon ubrizgava u vodu da bi se u vodi postigla maksimalna difuzija sastojaka. Pri tome se uspešno deluje na lipodistrofiju (celulit) zahvaljujući kombinovanom dejstvu hidromasaže i povećane oksidacije masnog tkiva, poboljšava se periferna cirkulacija krvi, te se vrši stimulacija dubinskog čišćenja pora i odgovarajuće uklanjanje orožalih ćelija površnog sloja kože. Prekomerna seboreja, koja može da bude uzrok mnogih neprijatnosti, postupno se uklanja kiseonikom koji nastaje raspadom molekule ozona, koji prodire u pore, čisti ih i koži daje svež i zdrav izgled. Kada se razvije svest o koristi ozona onda se sa potvrdom efikasnosti ozon može koristiti i u kozmetičke svrhe. Oslobađanje atoma kiseonika iz molekule ozona deluje na vezivanje slobodnih radikala u koži, koji su odogvorni u procesima zapaljenja, starenja kože i fotooštećenja usled štetnog dejstva ultravioletnog svetla. Deluje i na sprečavanje razvoja bakterijskih, virusnih i gljivičnih infekcija kože. Relativno je malo kozmetičkih proizvoda na bazi ozona, iako se radi o jeftinom gasu, koji se jednostavno proizvodi, koji je siguran za upotrebu i ima veliki dermokozmetički i medicinski potencijal. Za dermatološku primenu praktično da nema kontraindikacija za primenu ozona preko kože.
Termalne vode S druge strane, još jedan dar prirode predstvljaju termalne vode koje se sve više koriste u dermokozmetičkoj industriji. Zbog svojih aktivnih dermokozmetičkih osobina, visokog sadržaja minerala koje imaju dokazano aktivno dejstvo na kožu i sluzokožu predstavljaju sve više aktivne sastojke preprata koji deluju umirujuće na kožu, suzbijajući simptome crvenila, nadražaja, perutanja, često prisutnih kod suve, alergijski i ekcemom izmenjene kože, pelenskog dermatitisa i iritacije kože posle sunčanja. Naravno, radi se o pomoćnom dermokozmetičkom sredstvu koje je dodatak terapiji navedenih dermatoza. Kako savremen način života definitivno ubrzava život, odlasci u balneoterapijske centre obično se mogu sprovesti jednom do dva puta godišnje. Primena termalnih voda i sedimenata može da se nastavi i van klimatskog lečilišta tokom cele godine. Tako se ostvaruje i cilj moderne dermokozmetike da je korišćenjem termalnih voda u preparatima obezbeđen individualni tretman, a sa dodatkom drugih aktivnih supstanci i kompletan tretman zaštite i nege kože koja to posebno zahteva. Termalnu vodu za lokalnu dermokozmetičku aplikaciju ne treba da koriste samo oni koji imaju alergiju na neki od sastojaka preparata. Prema tipu termalne vode i nameni, zavisi i primena kako za negu tako i za tretman ekcema ili psorijaze. Terapija termalnom vodom se ne preporučuje osobama sa kardiovaskularnim problemima, osobama obolelim od raka i osobama koje imaju otvorene rane i povrede.