SUBOTA, 2025-01-18
Vrelo.ucoz.com - Babusnicki INTERNET portal
Site menu
Section categories
horoskop za danasnji dan [72]
Dnevni horoskop. Vodič kroz zvezde. ... Vodič kroz zvezde. Dnevni horoskop | Nedeljni horoskop | Numerologija | Tumačenje snova
estrada, najnovije vesti sa estrade, dešavanja, zvezde, vip, show business, šoubiznis, muzika, film [142]
sport [44]
na danasnji dan [95]
Zanimljive vesti - Dnevne zanimljivosti iz sveta, smešna dešavanja, smešne, čudne, neobične, zanimlj [94]
vesti dana - posebno izdvajamo [64]
Najnovije vesti iz Srbije i sveta, zabava, zvezde, sport, ekonomija, automobili, zdravlje, poslovni adresar
politika [16]
Glas naroda opstina Babusnica [5]
Iskazite svoj stav
predizborni spotovi [8]
вреле секси ,провокативне, забавне, слике-hot sexy, provocative, fun, pictures [23]
VI PISETE, MI OBJAVLJUJEMO-Вы говорите, что мы заявляем,You say we declare [7]
Вы говорите, что мы заявляем,You say we declare
NAUCI ME - KAKOPEDIJA- URADI SAM [1]
SVI ODGOVORI NA LAKA I TESKA PITANJA
Tag Board
200
Our poll
STANJE U SRBIJI JE PO VAMA
UKUPNO GLASALO: 64
Statistics

Ukupno online: 19
Gost: 19
Clanovi: 0
Приликом припреме земљишта за подизања засада потребно је извршити низ агротехничких мера како би се младим воћкама створили оптимални услови за развој. После скидања предусева  а пре дубоке обраде изводи се агромелиоративно ђубрење.

Оно има за циљ да се земљишту поправи плодност и да се земљиште доведе у стање најповољније за гајење воћки  првих неколико година, док ће се касније са редовним ђубрењем засаду надокнађивати потребне количине хранива.

Да би се установиле потребне количине минералних и органских ђубрива потребно је урадити агрохемијску анализу земљишта. Хемијском анализом земљишта установљава се садржај хумуса, лакоприступачног фосфора и калијума, садржај креча, киселост земљишта. Земљиште за успешну производњу треба да има најмање 3 % хумуса, 10 мг лакоприступачног фосфора и  25 мг калијума, киселост земљишта треба да се креће у границама од рН 5 до 7 у КСl.

Недостајуће количине минералних хранива треба надокнадити мелиоративним ђубрењем. Количине и формулације ђубрива зависе од резултата анализа.

За повећање садржаја хумуса користи се стајњак у количини од 20 до 40 т по хектару.Уколико су земљи шта кисела врши се поправка тј. калцификација са мле веним кречњаком,гашеним или негашеним кречом. Минерална ђубрива,стајњак и кречни материјал се растурају по површини и уносе се у земљиште дубоким орањем.Дубоком обрадом  се обезбеђује заступљеност  хранива и у дубљим слојевима земљишта, побољшава се водни и ваздушни режим и стварају повољни услови за развој корена.

Дубина риголовања зависи од типа земљишта и воћне врсте која се сади и износи од 40 до 70 cm. Риголовање треба обавити кад је земљиште умерено влажно. Ако се оре  сувише влажно земљиште долази до кварења механичке структуре земљишта и касније теже припреме за садњу док се код сувише сувог земљишта изваљују велике бусе које је тешко уситнити.

Дипл.инг.Ђорђе Совиљ


Preporuka je da se pre sadnje uradi analiza zemljišta kako bi se utvrdila plodnost zemljišta i izvršila popravka meliorativnim đubrenjem ukoliko je potrebno. Na osnovu analiza zemljišta koje ste uradili trebalo bi izvršiti popravku pH i humusa razbacivanjem stajnjaka i krečnog materijala po celoj površini zasada i zaoravanjem uz dodavanje mineralnih đubriva zbog niskog sadržaja fosfora.
Najbolje bi bilo kada bi zaorali dobro zgoreli goveđi ili ovčiji stajnjak, unošenjem stajnjaka povećava se i sadržaj najvažnijih elemenata jer orjentaciono dobro fermentisano stajsko đubrivo sadrži oko 0.5% N, 0.3 P i oko 0.6 % K odnosno zaoravanjem 10 t stajnjaka unosi se u zemljište oko 50 kg N, 30 kg P i 60 kg kalijuma.

Odnos i sadržaj ovih hraniva su orjentacioni i zavise od stepena fermentacije, procenta prostirke i dr.
Kokošiji stajnjak je dosta jači tj. koncentrovaniji od govedjeg, pa sam tim treba obratiti pažnju na primenjenu količinu. Poslednjih godina dosta se primenjuje u osnovnom djubrenju voćnih zasada naročito zasada šljive u rodu. Razbacuje se izmedju redova i plitko unese drljanjem ili setvospremačem. Norme djubrenja su oko 9 do 12 t / ha.

Zbog velikog broja živinarskih farmi u Kolubarskom okrugu dosta je pristupačan, jeftin i daje dobre rezultate ali i nosi breme rizika ukoliko se zasad predjubri.

Ne treba ga koristiti u mladim zasadima kao ni prilikom đubrenja u jamić pri sadnji. Koristiti samo dobro fermentisan kokošinjak koji je odležao bar godinu dana. Koristi se i prilikom popravke plodnosti zemljišta , rasturi se po celoj površini, a zaoravanjem i tanjiranjem se dobro izmeša sa zemljištem. Ovo đubrivo je naročito bogato sa azotom tako da ako se pređubri dolazi do produžetka vegetacije kajsije pa još zeleno lisće i nesazreli vrhovi mladara lako stradaju od poznih jesenjih mrazeva, kod šljive i kajsije dolazi do pucanja kore debla mladih voćki usled bujnosti.



dipl.ing. Đorđe Sovilj

Log In
Search
Calendar
«  JANUAR 2025  »
NEPOUTSRCEPESU
   1234
567891011
12131415161718
19202122232425
262728293031
Entries archive
Site friends
  • uCoz Community
  • uCoz Manual
  • Video Tutorials
  • Official Template Store
  • Best uCoz Websites
  • vrelo.ucoz.com
    Create a free website with uCoz