Buši duboke tunele u drvetu i može za kratko vreme da nanese štetu drveću i drvenastim biljkama mnogih biljnih vrsta.Napadnute biljke propadaju.
Kod nas je ova vrsta na listi karantinski štetnih organizama, dakle nije pronađena na našoj teritoriji ali je utvrđena u zemljama iz okruženja.
Biljke domaćini ove štetočine su:javor,pitomi kesten,breza,lešnik,bukva,platan, hrast, vrba,brest,Lagerstroemia sp.Domaćini su žbunaste i drvenaste biljke,veoma raspro stranjene kod nas,kao što su ruže,rododendroni,dunjarice, ali i voćke, kao na primer jabuke i kruške.
Odrasli insekti se lako prepoznaju zbog dimenzija – veoma su krupni (25 mm mužjak i 35 mm ženka), crni su sa belim tačkama i dugim antenama sa crno belim crtama. Odrasli se mogu videti od kraja maja do septembra i u stanju su da lete.
Izgled odraslog insekta i oštećenja koja pravi na drvetu
Biljka koju je napao azijski crv, prepoznaje se po gomilicama strugotine i velikim rupama pri osnovi debla iz kojih izlaze imaga. Kod biljaka sa opisanim simptomima često se mogu videti i grančice bez kore, što je posledica delovanja odraslih insekata.
Božanić Monika, dipl.ing.zaštite bilja PSSS Požarevac