Jagorčevina je jedan od prvih cvetova koji se pojavljuju posle zime. Kad vidite jagorčevinu znajte da dolazi proleće. Pojavljuje se odmah posle visibabe. To su prvi vesnici proleća. U zavisnosti od spoljašnje temperature može da procveta krajem zime ili početkom proleća. Spada u zeljaste višegodišnje biljke. Smatra se da je danas jagorčevina ugrožena vrsta. Bere se zbog dekorativnih žutih cvetova, ali i zbog lekovitih svojstava. U narodu je još poznata pod imenom jaglac, jagorčika, jaglika, kunjavac.
Upotreba jagorčevine
Jestivi su i cvetovi i listovi. Mladi cvetovi se stavljaju kao dodatak u salate. Cvetovi su slatki. Ako je ekološki čista sredina možete ubrati cvet jagorčevine i iz njega isisati slatki sok. I od listova se pravi salata, a mogu se koristiti i za čaj. Cvetovi, listovi i koren jagorčevine se suše i posle koriste za spravljanje lekovitog čaja.
Lekovitost jagorčevine
Biljka se koristi za pravljenje sirupa od jagorčevine, koji je odličan protiv šlajma, sekreta, sluzi, kašlja i uopšte za pročišćavanje disajnih puteva. Dobar je kod bronhitisa i prehlade. Osim kod simptoma prehlade, čaj od jagorčevine se preporučuje i kod nesanice, razdražljivosti i takihardije. Umiruje organizam i dobar je protiv bolova.