Rezidba je značajna mera smanjenja potencijala nekih bolesti. Prilikom rezidbe obavezno ukloniti obolele, sasušene grane, sasušene plodove (posebno kod višnje i šljive zbog toga što berba nije potpuno urađena). U zasadima jabučastog voća treba ukloniti zaražene grane bakterijom Erwiniom amylovorom. Obavezno odstraniti zaražene grane zahvatajući i zonu zdravog tkiva u dužini od 20 cm.
Posle završetka ovih nepesticidnih mera treba obaviti rano prolećno tretiranje najbolje u fazi bubrenja pupoljaka. Tretiranje treba obaviti kada su temperature iznad 5 stepeni, bez vetra a kvalitet tretiranja mora da bude dobar, da preparat dopre do svih delova voćki.
Za ovo tretiranje može se upotrebiti preparat CRVENO ULJE - sa koncentracijom u fazi bubrenja pupoljaka -1-1,5%. Pored ovog preparata koji je kombinovan mogu se koristiti i kombinacije preparata na bazi mineralnih ulja (GALMIN, BELOL, BELO ULJE) i bakarnih preparata (CUPROHAT; CUPROZIN; FUNGOHEM i drugi ).
Prilikom upotrebe pesticida pre tretiranja pročitati uputstvo za primenu svakog preparata i pridržavati se preporučenih koncentracija kao i mera zaštite prilikom tretiranja.
Značaj rano prolećnog tretiranja je velili i ogleda se u smanjenju brojnosti mnogih štetočina (lisnih vaši, kruškine buve, jabučnog smotavca, jabučnog moljca, štitastih vaši i drugih) i potencijala zaraze od bolesti za narednu vegetaciju.
Dipl.ing.Ljiljana Jeremić