Hinduizam je drevna azijska religija čiji počeci datiraju od 16. do 15. veka pre Hrista, a svoj razvoj je započela u Indiji gde je i danas glavna religija. Indijci, međutim, radije govore o večnom učenju i zakonu, jer je naglasak na načinu života a ne načinu mišljenja.
Persijska reč Hindu potiče od sanskritske reči sindu, što znači »indijska reka« (reka Ind) pa su već u 5. veku Persijanci rečju Hindus označavali stanovnike indijskog potkontinenta. Rigveda spominje zemlju Indoarijaca kao Sapta Sindu (zemlja sedam reka u severozapadnom delu južne Azije, jedna od njih je reka Ind). To odgovara Hapta Hendu u Avesti, svetom spisu zoroastrizma.
Hinduizam je jedna od najvažnijih svetskih religija, ne samo zbog procenjenih 700 miliona sledbenika već i zbog izrazitog uticaja na mnoge druge svetske religije za vreme dugog, neprekinutog razvoja od oko 3500 godina.
Hinduizam je rasprostranjen na prostorima jugoistočne Azije, istočne i južne Afrike, Evrope (Velike Britanije), Amerike i pacifičkih područja sve do ostrva Fidži. Kroz istoriju indijski svami i gurui imali su mnogo sledbenika, a Hare Krišna skupine danas nalazimo u Evropi i Americi.