Manastir Vojlovica nalazi se u industrijskom delu Panceva. Po narodnom predanju, manastir je osnovao despot Stefan Lazarevic. Prihvatljivija je, tvrdnja da su Vojlovicu osnovali 1405. kaludjeri izbegli iz Juzne Srbije, a uz pomoc despota Stefana. Sigurno je da je manastir Vojlovica postojao i pre 1542. godine, kada je u jednom primerku Zbornika Bozidara Vukovica 1536. jeromonah Partenije, iguman manastira Vojlovice, ostavio zapis da je tu knjigu kupio od jeromonaha Ilariona iz manastira Decana. U turskim popisima Vojlovica se pominje 1566|67. godine kao manastir Svetih Arhandjela kod Panceva, sa tri kaludjera. Tokom prve polovine 18. veka u manastiru Vojlovici postoji bogoslovska skola. Za vreme igumana Mine 1730. crkva je prekrivena i sazidane su nove kelije. U toku austrisjko-turskog rata 1738. manastirska crkva je stradala. Uz zalaganje igumana Pajsija Milutinovica 1752. crkva je produzena - duzina danasnje priprate. Godine 1788. Turci spaljuju i ruse konake i pripratu. Dok je iguman manastira bio Joanikije uradjen je 1797. ikonostas i crkva je zivopisana. Sledece godine iguman podize na juznoj strani veliki konak. Tokom prve polovine 19. veka dozidana je druga priprata sa visokim zvonikom. U Prvom svetskom ratu manastir Vojlovica je opusteo: skinuta su zvona, kaludjeri internirani, a u Drugom svetskom ratu ovde su bili zatoceni patrijarh Gavrilo (Dozic) i vladika zicki Nikolaj (Velimirovic).
Crkva manastira Vojlovice je jednobrodna gradjevina, bliska duhu raskog graditeljstva, gradjena u nekolko faza. Najstariji, istocni- oltarski prostor sa naosom, iznad koga je osmostrano kube - potice iz 14|15 veka. Druga faza pocela je u vreme igumana Pajsija Milutinovica (1752), kada je prizidana priprata, a u poslednoj fazi dogradjen je (1836) barokni zvonik.
Prilikom rekonstrukcije hrama nadjeni su delovi fresko-slikarstva iz 15. veka, iz druge polovine 17, kao i fragmenti zivopisa s kraja 18. veka.
Ikonostas je delo pancevackog slikara Aksentija, iz 1798. godine.
Manastir Vojlovica generalno je obnovljen u vremenu od 1981. do 1991. godine.