Oduvek se mislilo da je Titanik potonuo zbog toga što je plovio prebrzo i da je posada uočila santu leda u koju je brod udario kada je već bilo prekasno.
Jedna nova knjiga, medjutim, otkriva da je za potonuće Titanika, u kome je stradalo više od 1.500 ljudi, odgovoran kormilar koji se uspaničio i skrenuo brod u pogrešnom pravcu.
U knjizi "Gud ez Gold" (Zlata vredan) piše da je tadašnji najveći putnički brod na svetu imao dovoljno vremena da izbegne katastrofu.
Kada je uočio santu leda, prvi kapetan broda Vilijem Mardok naredio da se skrene u desno, ali je kormilar Robert Hičins pogrešno shvatio njegovu naredbu i okrenuo brod u suprotnom pravcu.
Kobna greška je odmah ispravljena, ali je na žalost bilo prekasno jer je brod već udario u santu.
Potom je doneta jedna katastrofalna odluka. Naime, putnici i posada bi se verovatno spasli da je brod stao, ali je odlučeno da se nastavi sa plovidbom čime je voda još brže nadirala kroz pukotinu.
Najbliži brod je bio udaljen četiri sata. Da su stali, verovatno bi brod izdržao i ljudi bi bili spašeni, navodi autorka knjige Lejdi Luiz Paten, unuka drugog oficira na Titaniku, Čarlsa Lajtolera, koji je preživeo katastrofu i zataškao istinu jer se plašio da će vlasnici broda bankrotirati, a njegove kolege ostati bez posla.
|