Jabuke: Možete ih čuvati na polici i do dve nedelje, ali vodite računa da prostorija u kojoj ih čuvate bude sveža (može ostava ili podrum).
Citrusi: Držite ih na hladnom i provetrenom mestu. Nikako nemojte držati citruse u zatvorenim kutijama koje ne dozvoljavaju cirkulaciju vazduha jer prilikom stajanja njihovi plodovi otpuštaju gas etilen koji ubrzava dozrevanje i može izazvati propadanje plodova .
Kajsije: Ukoliko su plodovi nešto zeleniji čuvajte ih na sobnoj temperaturi na polici a ukoliko su potpuno zreli držite ih u frižideru.
Višnje: Čuvajte ih u dobro zatvorenim kutijama. Nemojte ih prati pre nego budete želeli da ih potrošite jer bilo kakva vlaga na plodovima podstiče razvoj plesni
Bobičasto voće (malina, kupina, borovnica i sl.): Nemojte zaboraviti da su ovi plodovi jako osetljivi pa prilikom čuvanja vodite računa da ih ne pakujete u velikoj količini jer njihova sopstvena težina može oštetiti plodove koji se nalaze na dnu. Ukoliko imate mogućnosti, najbolje ih je čuvati u jednom sloju. I ovi plodovi su osetljivi na vlagu pa ih treba čuvati u otovorenim činijama ili u paprinim kesama a prati ih isključivo pre jela.
Smokve: Smokve su osetljive na povećanu vlagu pa ih ne treba držati u zatvorenim kutijama. Papirne kese se mogu koristiti jer dozvoljavaju plodovima da dišu i smanjuju kondenzaciju. Ipak, čuvanje u frižideru na tanjiru ili u činiji u tankom sloju omogućiće vam da ih sačuvate do nedelju dana.
Nektarine: Slično kajsijama i breskvama mogu se čuvati u frižideru ukoliko su potpuno zrele. Ipak, najbolje je držati ih na sobnoj temperaturi dan-dva pre jela, kako bi omekšale i razvile karakterističnu aromu.
Breskve: Kao i ostalo koštičavo voće (Kajsija, Nektarina i sl.) mogu se čuvati na sobnoj temperaturi ukoliko nisu potpuno sazrele. Potpuno sazreli plodovi trebalo bi da se čuvaju u frižideru.
Kruške: Plodovi kruške mogu se čuvati na policama nekoliko nedelja a još je bolje ukoliko ih možete čuvati u papirnim kesama (obratite pažnju da se ovo odnosi samo na plodove koji nisu u punoj zrelosti tj. nisu potpuno omekšali). Ukoliko želite da im ubrzate sazrevanje, možete među njih staviti i poneku jabuku.
Nar: Može se čuvati i do mesec dana na polici na hladnom mestu.
Jagode: Plodovi jagode ne podnose vlagu. Najbolje se čuvaju u otvorenoj činiji ili papirnoj kesi u frižideru. Ukoliko su plodovi zdravi i nisu prezreli, mogu se čuvati i do nedelju dana, ali je ipak neophodno proveravati ih kako bi se na vreme uočila povećana vlaga.
|