Istraživanje američkih stručnjaka je pokazalo sledeće - nekoliko varijacija bosiljka sa svojim svežim aromatičnim listovima snažan su protivupalni lek kod olakšavanja otoka i bolova kod obolelih od artritisa. Tokom istraživanja se pokazalo da unošenje koncentrisanog ekstrakta dve vrsta bosiljka - ocimum americanum i ocimum tenuiflorum - smanjuje oticanje zglobova do 73 odsto, i to za samo 24 sata. "Procenili smo protivupalno delovanje obe biljke i ustanovili da je vrlo slično delovanju 'diklofenaka', protivupalnog leka koji se naširoko upotrebljava u slučajevima artritisa," rekao je Vaibhav Shinde s Poona College of Pharmacy u Indiji koji je i sproveo istraživanje. Ali za razliku od sintetičkih lekova, kod bosiljka nema nuspojava kao što su iritacije organa za varenje i bolova izazvanih uzimanjem lekova. Ovo bi moglo da bude veoma korisno obolelima od artritisa koji svakodnevno gutaju lekove.
Bosiljak se kao začinska i lekovita biljka koristi već vekovima. Popareni bosiljak koristi se kao lek kod upalnih procesa poput bronhitisa, astme, bolesti kože i artritisa. Bosiljak bi mogao da pomogne i dijabetičarima jer snižava nivo glukoze u krvi. Stručnjaci tek počinju da otkrivaju zbog čega je bosiljak tako dobro protivupalno sredstvo. "Istraživanje pokazuje da je eugenol, ulje koje bosiljku daje poznatu aromu, aktivan molekul ključan za ovaj protivupalni efekat", rekao je dr Vaibhav Shinde i dodao: "Međutim, možda su uključeni i drugi molekuli. Moramo da otkrijemo o kojim molekulima se radi i da to iskoristimo za pravljenje leka."
Tablete s ekstraktom bosiljka još ne postoje na tržištu, ali i pojačani unos bosiljka putem ishrane može da ima blag protivupalni efekat - svakako ako koristite azijsku varijantu bosiljka koja je bogatija eugenolom (Blic)
|